HEMEN ARA WHATSAPP

No menu assigned!

333 ReklamArchives

Asansör Etiketleri Renkleri Ne Anlama Gelir?

Asansör Etiketleri Renkleri Ne Anlama Gelir? asansör etiketleri, asansörün sağlığı hakkında bilgi veren 4 farklı renkten oluşan etiketlerdir.  Asansörler günümüzde her apartmanda olan araçlardandır. Hayatımızı kolaylaştıran bu aletlerin, güvenliği için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Asansörler yıllık ve gerektiğinde aylık bakımlarla denetlenmelidir. Asansörler ilgili bakanlık tarafından yayınlanan yönetmelik gereğince, kontrol mühendisi olan uzmanlar tarafından yıllık düzenli denemeler ve periyodik bakımlar yapılır. Bu bakımlardan başarı ile geçen asansörler uygunluk belgesi alır. Bakımlardan geçemeyen ve denemelerde başarısız olan asansörlere ise uygunsuzluk belgesi verilir. Bu belgeler asansörlere yapıştırılır. Yapıştırılan uygunluk ya da uygunsuzluk belgeleri, asansör içinde görünür olmalıdır. Asansör kabini içinde görünür olması, asansöre binecek kişinin görmesi içindir.

Asansör kullanacakların olası risklerden haberdar olup, ona göre asansörü kullanmaları gerekir. Bu yapıştırılan etiketler, asansör etiketleri olarak adlandırılır. Etiketlerde TMMOB Makine Mühendisleri Odası ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası’nın logoları bulunur. Alınan etiketler bir yıl boyunca geçerlidir. Her yıl yenilenmelidir. Zamanında yenilenmemiş ve kontrol edilmemiş asansörler, kullanan apartman sakinleri ya da kullanılan yerdeki herkes için risklidir. Eğer bindiğiniz herhangi bir yerdeki asansörde, uygunluk etiketi göremezseniz. İlgili kişiler ile iletişime geçip, bilgi almanız sizin için güvenli olacaktır.

Asansör Etiketleri Renkleri Ne Anlama Gelir?

Asansör etiketlerinin anlamları renklerine göre değişir. Sizler için yaptığımız araştırmamızda ayrıntı olarak renklerden ve anlamlarından bahsedeceğiz. Asansördeki etiketler 4 farklı renkten oluşur. Her rengin anlamı farklıdır. Siz de güvenliğiniz için bu etiketlerin renklerini ve ne anlama geldiklerini öğrenmeli ve öğretmelisiniz. Etiketlerin anlamını bilenler olası risklerden hem kendilerini hem de ailelerini korurlar. Yaşanabilecek olası kazalara karşı, bu etiketlere bakılarak önlem alınabilir. 333 Etiket olarak leksan etiket, metal etiket, alüminyum etiket, pirinç etiket olarak metal etiket imalatı yapmaktayız.

Asansör Etiketleri Renkleri Nelerdir?

Asansör etiketleri, tehlike seviyelerine göre renklendirilirler.

Yeşil Asansör Etiketi

Asansörün güvenliği olduğunu ifade eder. Görevli uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan kontrol ve denemelerde başarılı olan asansörler, yeşil etiket alamaya hak kazanır. Uzman kontrol mühendislerinin verdiği etiketler, asansörden sorumlu kişilerce tüm asansör kullanıcılarının görebileceği bir şekilde asansöre yapıştırılır. Yeşil etiket alan asansöre bilmek risk teşkil etmez. Yeşil asansör etiketi, asansörün can ya da mal güvenliği için riskli bir durum yaratmayacağı anlamına gelir. Bir asansörün bir kez yeşil renkte asansör etiketi alması sürekli güvenli olacağı anlamına gelmez. Her yıl düzenli olarak bakım ve kontrollerinin tekrar tekrar yapılması gerekir.

Mavi Asansör Etiketi

Yeşil asansör etiketleri kadar güvenli olmayan, hafif kusurları olan asansörler için kullanılan etiketlerdir. Yapılan kontrollerde hafif kusurlar tespit edildiğinde asansöre mavi etiket verilir. Uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan bakım ve denemelerde hafif kusur saptanması, asansörün kullanımı için bir engel teşkil etmez. Bu arızalar genelde güvenliği etkilemeyen küçük sorunlardan oluşur. Asansörün bir düğmesinin çalışmaması gibi asansöre binine kişilerin canına ya da malına zarar getirebilecek bir sorun oluşturmaz. Mavi etiket alan asansörlerin kusurları apartman yöneticisine ya da asansör görevlisine bildirilir. Küçük de olsa söz konusu risklerin değerlendirilip, çözüme kavuşturulması önemlidir. Bulunduğunuz binanın ya da çalıştığınız şirketin asansöründe mavi etiket gördüğünüzde ne anlama geldiği artık biliyorsunuz.

Sarı Asansör Etiketi

Mavi asansör etiketi verilen bir asansörden daha fazla risk taşıyan asansörlere, uzman kontrol mühendisleri tarafından, sarı asansör etiketleri yapıştırılır. Asansörün kullanımında bir sorun olmaz. Risk sarı etiketli bir asansöre göre daha büyüktür. Sarı asansör etiketi yapıştırılan asansörlerin sorunlarının 2 ay içinde giderilmesi gerekir. Bu durumdan sorumlu olan asansör görevlisi ya da apartman yöneticisi, asansörün firmasını ya da yetkili servisini çağırarak, bakımlarını ve denemelerini yaptırmalıdır. Sarı etiket gördüğünüz bir asansörde, risk taşıdığınızı bilerek asansöre binmeniz gerekir. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için, sarı etiket alan asansörleri kullanmamız daha uygun olacaktır.

Kırmızı Asansör Etiketi

Asansör etiketleri içinde en fazla risk taşıyan etikettir. Uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan kontrollerden geçemeyen asansörlere kırmızı etiket yapıştırılır. Bu asansörlerin kullanımı can ve mal güvenliği açısından, kimse için uygun bulunmaz. Kullanımı kesinlikle engellenmelidir. Asansörün kullanılması yüksek risk içerir. Kesinlikle kullanılmaması gerekir. Kontrol sırasında uzman kontrol mühendislerinin tespit ettiği her arızanın ve aksaklığın, 1 ay içinde tamir ettirilmesi ve ortadan kaldırılması gerekir. Eğer kırmızı etiket alan asansör, 1 ay içinde tamir ettirilip, eksiklikleri giderilmezse asansör mühürlenecektir. Bu asansörün kullanım dışı kalması demektir. Asansörün mühürlenmesi, asansörün kullanılma riskini engeller ve potansiyel kazaları önler. Yüksek risk taşıyan asansörlerde yaşanabilecek kazalar, can ve mal kaybına neden olabilir. Asansör etiketleri bu nedenle çok önemlidir.

Ülkemizde yaşanan birçok asansör kazası ölüm ya da büyük sakatlıklarla sonuçlanmaktadır. Bir asansörün halatının kopup düşmesi, içinde olan asansöre binen kişiler için çok kötü yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilir. Yıllardır yaşanan ölümlü kazalar nedeniyle bakanlık harekete geçmiştir. Yapılan denetimler ile halkın sağlığı ve can güvenliği denetim altına alınmıştır. Denetimin ve düzenli kontrollerin çok önemli olduğu bu durumlarda yapılan düzenleme birçok kişinin hayatını kurtarmıştır. Siz de hem apartmanınız hem de iş yeriniz gibi asansör kullandığınız yerlerde denetimleri takip edin. Denetimlerden geçemeyen ve kırmızı etiket alan asansörlere binmekten kaçının. Bu konuda çevrenizi bilinçlendirmeyi de unutmayın.

Asansör Etiketleri Nİçin Önemlidir?

Asansörlerde yaşanan kazalar çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle asansörlerin ilgili bakanlık tarafından alınan kararla her yıl kontrol edilmesi ve bakımlarının yapılması zorunludur. Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği, 18 Kasım 2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girmiştir. Asansör etiketleri birçok kişinin gözünden kaçar ya da bu konu ile bilgisi hiç yoktur. Varlığından ya da yokluğundan haberi olmaz. Ailenizin ve sevdiklerinizin hayatını riske atmamak için küçük gibi görülen bu ayrıntıyı mutlaka kontrol edin. Çevrenize de bu konu ile bilgi verip, uyarmayı unutmayın.

Asansör Yönlendirmesi

Asansör yönlendirmesi asansörlerin bulunduğu kattaki bölümleri,kişileri gösteren pirinç,krom, pleksiden üretilen asansör isimlik levhalarıdır.

Asansör yönlendirmesi levhaları isimliği insanların hem hayatını kolaylaştırmakta hem de görsel güzelliği artırmaktadır. Bundan dolayı herkesçe beğenilmekte ve sıklıkla tercih edilmektedir. Biraz öncede bahsettiğimiz üzere insanların yaşam alanına giren tüm bölgelerde asansör isimliği de bulunmaktadır. Asansörde gidebileceğimiz yeri her zaman bulabilmemiz mümkün değildir. Ya da unutma olasılığımız oldukça yüksektir. Bundan dolayı gitmek istediğimiz bölüm veya kişilerin hangi katta ve numarada olduğunu gösteren asansör isimliklerine ihtiyaç duyarız. Hastanelerde, şirketlerde, okullarda, bürolarda, ofislerde, kaymakamlıklarda, adliyede, ceza evlerinde, apartmanlarda, eğlence merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde, karakollarda , belediye binalarında, bankalardaki asansörlerde asansör isimliklerine rastlamamız mümkündür. Hafızanızda canlanan tüm isimlikleri daha önceden sıklıkla gördüğünüzü hatırlayacaksınız. Bu noktada yapmanız gereken sizlerin de ihtiyacı var ise bir asansör yönlendirmesi levhası yaptırmak.

 

Asansör Yönlendirmesi Levhası İmalatı Nasıl Yapılır?

Asansör isimlikleri özelliklerine göre yapım aşamalarında da değişiklik gösterebilmektedir. Kimisi dijital baskı ile gerçekleştirilirken kimisi lazer ile gerçekleşir. Genellikle sert bir zemin üzerine gerçekleştirilir ve bu işi yapmak için elinizde baskı makinesinin bulunması gerekir. Baskının ya da lazerin yapılacağı makine işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde bu işlemlerin gerçekleşmesi adına el işçiliği yapmak hem yorucu olacak hem de makinenin vermiş olduğu üretim hızına yetişmenize olanak sağlamayacaktır. Bundan dolayı işin ticaretini yapıyor iseniz her adımın başarılı geçmesi adına makineleşmeniz gerekecektir. Aynı zamanda desen veya şekillere göre istenilen her türlü isimlik tasarlanmaktadır. Bu sizin vereceğiniz siparişe bağlıdır.

Asansör Yönlendirmesi levhaları imalatı kullanım yerlerine göre değişiklik göstermektedir. Alüminyum,pirinç,krom levhalar üzerine lazer kazıma,gravür baskı veya asit indirme etiket tekniği ile baskı yapılırken,pleksi levhalara dijital baskı uygulaması ile imalatı yapılmaktadır.

Asansör isimliği tasarımları müşterilerin taleplerine göre gerçekleşmektedir. İsimliğinizin nasıl olmasını istiyor ya da hayal ediyorsanız standartların dışına çıkmadan gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle kapı isimliklerindeki  dekorasyon, el işçiliklerinde oldukça fazladır. Fakat makinelerde yapılan çelik üzerine baskı oturtmalarda genellikle sabit modeller bulunmaktadır. Sizlerin vermiş olacağı siparişler doğrultusunda yeni tasarımlarda gerçekleştirilmektedir. Elbetteki insan gücü ve talimatları olmadan makineler tek başına bu işlemleri gerçekleştirememektedir. Evler apartmanlar için hazırlanan isimliklerde genellikle çiftler kendi isimlerini ve soy isimlerini yazdırmayı tercih ederler. Bu yazım sitilini istediğiniz özelliklere göre gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle metal ya da altın sarısı renklerde olabilmektedirler. Kapı isimliğini tercih ederek bulunduğunuz bölgeyi daha fazla yaşanılabilir kılabilirsiniz. Böylece işleriniz daha da  kolaylaşmış olacaktır.

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.