HEMEN ARA WHATSAPP

No menu assigned!

333 ReklamArchives

Asansör Etiketleri Renkleri Ne Anlama Gelir?

Asansör Etiketleri Renkleri Ne Anlama Gelir? asansör etiketleri, asansörün sağlığı hakkında bilgi veren 4 farklı renkten oluşan etiketlerdir.  Asansörler günümüzde her apartmanda olan araçlardandır. Hayatımızı kolaylaştıran bu aletlerin, güvenliği için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Asansörler yıllık ve gerektiğinde aylık bakımlarla denetlenmelidir. Asansörler ilgili bakanlık tarafından yayınlanan yönetmelik gereğince, kontrol mühendisi olan uzmanlar tarafından yıllık düzenli denemeler ve periyodik bakımlar yapılır. Bu bakımlardan başarı ile geçen asansörler uygunluk belgesi alır. Bakımlardan geçemeyen ve denemelerde başarısız olan asansörlere ise uygunsuzluk belgesi verilir. Bu belgeler asansörlere yapıştırılır. Yapıştırılan uygunluk ya da uygunsuzluk belgeleri, asansör içinde görünür olmalıdır. Asansör kabini içinde görünür olması, asansöre binecek kişinin görmesi içindir.

Asansör kullanacakların olası risklerden haberdar olup, ona göre asansörü kullanmaları gerekir. Bu yapıştırılan etiketler, asansör etiketleri olarak adlandırılır. Etiketlerde TMMOB Makine Mühendisleri Odası ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası’nın logoları bulunur. Alınan etiketler bir yıl boyunca geçerlidir. Her yıl yenilenmelidir. Zamanında yenilenmemiş ve kontrol edilmemiş asansörler, kullanan apartman sakinleri ya da kullanılan yerdeki herkes için risklidir. Eğer bindiğiniz herhangi bir yerdeki asansörde, uygunluk etiketi göremezseniz. İlgili kişiler ile iletişime geçip, bilgi almanız sizin için güvenli olacaktır.

Asansör Etiketleri Renkleri Ne Anlama Gelir?

Asansör etiketlerinin anlamları renklerine göre değişir. Sizler için yaptığımız araştırmamızda ayrıntı olarak renklerden ve anlamlarından bahsedeceğiz. Asansördeki etiketler 4 farklı renkten oluşur. Her rengin anlamı farklıdır. Siz de güvenliğiniz için bu etiketlerin renklerini ve ne anlama geldiklerini öğrenmeli ve öğretmelisiniz. Etiketlerin anlamını bilenler olası risklerden hem kendilerini hem de ailelerini korurlar. Yaşanabilecek olası kazalara karşı, bu etiketlere bakılarak önlem alınabilir. 333 Etiket olarak leksan etiket, metal etiket, alüminyum etiket, pirinç etiket olarak metal etiket imalatı yapmaktayız.

Asansör Etiketleri Renkleri Nelerdir?

Asansör etiketleri, tehlike seviyelerine göre renklendirilirler.

Yeşil Asansör Etiketi

Asansörün güvenliği olduğunu ifade eder. Görevli uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan kontrol ve denemelerde başarılı olan asansörler, yeşil etiket alamaya hak kazanır. Uzman kontrol mühendislerinin verdiği etiketler, asansörden sorumlu kişilerce tüm asansör kullanıcılarının görebileceği bir şekilde asansöre yapıştırılır. Yeşil etiket alan asansöre bilmek risk teşkil etmez. Yeşil asansör etiketi, asansörün can ya da mal güvenliği için riskli bir durum yaratmayacağı anlamına gelir. Bir asansörün bir kez yeşil renkte asansör etiketi alması sürekli güvenli olacağı anlamına gelmez. Her yıl düzenli olarak bakım ve kontrollerinin tekrar tekrar yapılması gerekir.

Mavi Asansör Etiketi

Yeşil asansör etiketleri kadar güvenli olmayan, hafif kusurları olan asansörler için kullanılan etiketlerdir. Yapılan kontrollerde hafif kusurlar tespit edildiğinde asansöre mavi etiket verilir. Uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan bakım ve denemelerde hafif kusur saptanması, asansörün kullanımı için bir engel teşkil etmez. Bu arızalar genelde güvenliği etkilemeyen küçük sorunlardan oluşur. Asansörün bir düğmesinin çalışmaması gibi asansöre binine kişilerin canına ya da malına zarar getirebilecek bir sorun oluşturmaz. Mavi etiket alan asansörlerin kusurları apartman yöneticisine ya da asansör görevlisine bildirilir. Küçük de olsa söz konusu risklerin değerlendirilip, çözüme kavuşturulması önemlidir. Bulunduğunuz binanın ya da çalıştığınız şirketin asansöründe mavi etiket gördüğünüzde ne anlama geldiği artık biliyorsunuz.

Sarı Asansör Etiketi

Mavi asansör etiketi verilen bir asansörden daha fazla risk taşıyan asansörlere, uzman kontrol mühendisleri tarafından, sarı asansör etiketleri yapıştırılır. Asansörün kullanımında bir sorun olmaz. Risk sarı etiketli bir asansöre göre daha büyüktür. Sarı asansör etiketi yapıştırılan asansörlerin sorunlarının 2 ay içinde giderilmesi gerekir. Bu durumdan sorumlu olan asansör görevlisi ya da apartman yöneticisi, asansörün firmasını ya da yetkili servisini çağırarak, bakımlarını ve denemelerini yaptırmalıdır. Sarı etiket gördüğünüz bir asansörde, risk taşıdığınızı bilerek asansöre binmeniz gerekir. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için, sarı etiket alan asansörleri kullanmamız daha uygun olacaktır.

Kırmızı Asansör Etiketi

Asansör etiketleri içinde en fazla risk taşıyan etikettir. Uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılan kontrollerden geçemeyen asansörlere kırmızı etiket yapıştırılır. Bu asansörlerin kullanımı can ve mal güvenliği açısından, kimse için uygun bulunmaz. Kullanımı kesinlikle engellenmelidir. Asansörün kullanılması yüksek risk içerir. Kesinlikle kullanılmaması gerekir. Kontrol sırasında uzman kontrol mühendislerinin tespit ettiği her arızanın ve aksaklığın, 1 ay içinde tamir ettirilmesi ve ortadan kaldırılması gerekir. Eğer kırmızı etiket alan asansör, 1 ay içinde tamir ettirilip, eksiklikleri giderilmezse asansör mühürlenecektir. Bu asansörün kullanım dışı kalması demektir. Asansörün mühürlenmesi, asansörün kullanılma riskini engeller ve potansiyel kazaları önler. Yüksek risk taşıyan asansörlerde yaşanabilecek kazalar, can ve mal kaybına neden olabilir. Asansör etiketleri bu nedenle çok önemlidir.

Ülkemizde yaşanan birçok asansör kazası ölüm ya da büyük sakatlıklarla sonuçlanmaktadır. Bir asansörün halatının kopup düşmesi, içinde olan asansöre binen kişiler için çok kötü yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilir. Yıllardır yaşanan ölümlü kazalar nedeniyle bakanlık harekete geçmiştir. Yapılan denetimler ile halkın sağlığı ve can güvenliği denetim altına alınmıştır. Denetimin ve düzenli kontrollerin çok önemli olduğu bu durumlarda yapılan düzenleme birçok kişinin hayatını kurtarmıştır. Siz de hem apartmanınız hem de iş yeriniz gibi asansör kullandığınız yerlerde denetimleri takip edin. Denetimlerden geçemeyen ve kırmızı etiket alan asansörlere binmekten kaçının. Bu konuda çevrenizi bilinçlendirmeyi de unutmayın.

Asansör Etiketleri Nİçin Önemlidir?

Asansörlerde yaşanan kazalar çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle asansörlerin ilgili bakanlık tarafından alınan kararla her yıl kontrol edilmesi ve bakımlarının yapılması zorunludur. Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği, 18 Kasım 2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girmiştir. Asansör etiketleri birçok kişinin gözünden kaçar ya da bu konu ile bilgisi hiç yoktur. Varlığından ya da yokluğundan haberi olmaz. Ailenizin ve sevdiklerinizin hayatını riske atmamak için küçük gibi görülen bu ayrıntıyı mutlaka kontrol edin. Çevrenize de bu konu ile bilgi verip, uyarmayı unutmayın.

Otopark Yönlendirme

Otopark yönlendirme tabelası,  sürücülerin binalardaki otopark alanlarına kolay bir şekilde ulaşabilmesi ve  otopark giriş, çıkışlarını rahatça bularak, araçlarıyla otopark alanı içinde gereksiz dolanmalarını önleyerek yakıt tasarrufu sağlayan iç mekan ve dış mekanlarda kullanılabilen hayat kurtarıcı yönlendirme tabelası ürünleridir.

Otopark Yönlendirme  Tabelası Nerelerde Kullanılır?

Otoparklardaki yönlendirme tabelalarına birçok yerde denk gelmişsinizdir. Bu levhalarla özellikle hastanelerin bina içi ve bina dışlarındaki otopark alanlarında sıklıkla karşılaşmaktayız. Büyük alışveriş merkezleri,teknoloji mağazaları dışında belediye,valilik,bakanlıklar, vergi dairesi gibi tüm özel ve resmi kurum binalarında kullanılmakta olan otopark yönlendirme tabelaları bunun dışında açık otopark alanlarında, site ve apartman içi bodrum katları otoparkları ve sadece otopark hizmeti için inşa edilmiş çok katlı otoparklarda kullanılmaktadır.

Otoparktaki Yönlendirme Tabelalarını Niçin Kullanırız?

Oto parklar binaların bodrum katlarında da olabilir, en üst katta da olabilir. Önemli olan otopark giriş ve çıkışlarının mevcut trafiği engellemeyecek ve kaza riski yaratmayacak şekilde doğru yere konumlandırılmasıdır. Tabi bununla birlikte otopark giriş ve çıkışlarında sürücülerin doğru bir şekilde yönlendirilmeleri gereklidir. Bunun için otopark alanları a1,b1 şeklinde numaralandırılır. Burdaki ifade kimi zaman çok katlı ve birden fazla bloka sahip  binalarda kat veya blok numarası  olabilmektedir. Hazırladığımız levhalara bu katların yönlendirme bilgisi işlenir. Bu levhalar sayesinde sürücüler otopark giriş ve çıkış işlemlerini kazasız ve kolay bir şekilde yapabilecekler ve araçlarını park edebilecekleri alana zahmetsizce ve tam zamanında ulaşarak vakit ve yakıt israfının önüne geçilecektir.

 

Otopark Yönlendirme Tabelası İmalatı Nasıl Yapılır?

Otoparklarda kullanılan yönlendirme tabelasının yapımında çoğunlukla pleksi veya alüminyum sac malzeme kullanmaktayız. Bu yönlendirme levhaları, istenilen ölçüde yapılabilmekte olup, önemli olan tasarımının rahat okunabilir şekilde yapılmasıdır. Otopark yönlendirme levhalarında ışıklandırma sistemleri de kullanılabilmektedir. Otoparkta kullanılacak yönlendirme tabelası için cephe ölçüleri alınır ve bilgisayarda grafik tasarımı yapılır.  Otopark tabelası imalatında dış koşullara dayanıklı, uzun ömürlü ve paslanmaz malzemeler tercih edilmektedir. Otopark levhası değişik modellerde üretilebilmektedir. Bu yönlendirme sistemleri tabela olabileceği gibi uyarı ve ikaz etiketleri şeklinde de olabilmektedir.

Otopark uyarı ve ikaz etiketi imalatında arkası yapışkanlı folyo etiket malzeme üzerine baskes etiket makinesinde tasarım basılırarak imalat tamamlanır.

Otopark tabelası imalatında en çok kullanılan malzeme pleksidir. Renkli veya şeffaf pleksi malzeme lazer kesim makinesi ile kesilir ve üzerine uv baskı yapılabilir.

Alüminyum tabelası imalatı için sac malzeme cnc routerda kesilip işlenir ve taşlama makinesi ile düzeltilir. Malzeme elektrostatik boya ile boyanır ve üzerine u.v. baskı makinesinde dijital baskı yapılır.

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.