HEMEN ARA WHATSAPP

İş Güvenliği Tabelası
333 Reklamİş Güvenliği Levhalarıİş Güvenliği Tabelası

İş Güvenliği Tabelası

İş güvenliği tabelası oluşacak iş kazalarını engellemek amacıyla üretilen uyarı ikaz ürünüdür. Bu levhalar dekota, pvc veya alüminyum sac üzerine baskı yapılması ile üretilmektedir. İş güvenliği tabelası için kullanılacak malzeme çoğunlukla dekota olmaktadır. Dekota düşük maliyetli olması ve dış koşullara dayanıklı yapısından ötürü sıkça tercih edilmektedir. İş güvenliği tabelası baskısında uv baskı tekniği kullanılmaktadır. Uv baskı sayesinde dekota, pvc veya alüminyum malzeme üzerindeki baskı solmaz ve uzun yıllar  dayanıklılığını sürdürür.

İş Güvenliği Tabelası Nedir?

İş güvenliği tabelası, logolu olarak da üretilebilen bilgilendirici ve uyarı niteliği taşıyan ürünlerdir. İş güvenliği tabelası tasarımı isg mevzuatlarında belirlenmiş simge,resim ve yazılar ile oluşturulur. İş güvenliği tabelasında firmanızın logosu ve iletişim bilgileri de yer alabilmektedir.

İş yerlerinde güvenliğin sağlanması, yasalarla belirlendiği şekilde işverenin sorumluluğundadır.  Dünyada ve ülkemizdeki sanayileşmeye, teknolojik gelişmelere paralel olarak, iş yerlerinde çalışan kişilerin güvenliği de önem kazanmıştır.  İş güvenliği levhaları, iş ve dış mekanlarda çalışanların kişilerin güvenlikleri için büyük bir öneme sahiptir.  İş güvenliği levhaları, herkesçe fark edilebilecek boyutlarda, görülebilecek yerlere asılan, tehlike uyarı ve ikaz levhalarıdır.  Hemen her ülkedeki yasal mevzuat zorunluluklarına göre, öncelikle çalışan sağlığını korumak ve ziyaretçi güvenliğini sağlamak üzere, iş yerlerinde kullanılan bu levhaların üzerinde uyarı ve ikaz sözcükleri yanında, dikkat çekici renkler ve logo bulunması da çok önemlidir.  İş güvenliği tabelası üzerinde genel kabul gören ve üniversal sembolleri vardır. Bunların olması iş sahasındaki veya iş yerindeki tehlikelere aşina olmayan birisi için, yazılı uyarıların daha kısa sürede algılanmasını sağlayacaktır.  Uluslararası güvenlik sembolleri bulunan bu levhalar sayesinde, iç ve dış mekanlarda çalışan kişiler ve iş yerinde bulunan ziyaretçiler tehlikelere karşı  “evrensel” bir dille ikaz edilmiş olacaktır.

İş Güvenliği Tabelasını Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İş yerinizde iş güvenliği tabelası kullanmanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İş güvenliği tabelası üzerindeki yazıyı kolaylıkla okuyamayan eğitimsiz bir kişinin dahi logodan uyarının ciddiyetini  anlayabilmesinin sağlanması.
 • Uluslararası sembollerin logo içinde kullanılmasıyla, dilinizi bilmeyen yabancıların da olası tehlike durumunu anlamasının sağlanması.
 • Logo’da işaret edilen tehlikenin, çalışan ya da ziyaretçi kişiye uyarıyı anlama konusunda yardımcı olurken, uyarıdaki tehlikeli hareketleri yapmaması için hızlı bir çekince yaratması veya konuyla ilgili önlem almasının sağlanması.
 • Levhalar üzerinde sadece uyarı sözcüklerinin olması yetmeyebilir, logo kullanımıyla kişilerin özellikle görsel olarak da uyarılması, bu sayede iş güvenliği için tedbirli davranışların yüzdesinin arttırılmasının sağlanması.
 • İş yerinde kullanılan iş güvenliği levhaları sayesinde, tehlike anında veya acil durumlarda çalışanın, panik olmadan nasıl davranması gerektiğini kolaylıkla anlamasının ve durumu kontrol altında tutmasına yardımcı olunması.
 • Meslek hastalıklarının, kaza ve yaralanmaların yüksek riskli olduğu iş yerlerinde yazılı uyarıların yanı sıra, mutlaka  iş güvenliği levhalarının kullanılması da, kişileri görsel (psikolojik) olarak da etkileyerek, tehlikeli davranışlardan çekinerek, tehlikelere karşı önlem almalarını hatırlatarak, meslek hastalıklarının, kaza ve yaralanmaların olası risk yüzdesini azaltılmasında faydalı olacaktır.

İş Güvenliği Tabelası Nerelerde Kullanılabilir?

 • İş güvenliği tabelası, iş yerinde çalışan kişilere ve o anda ortamda bulunan herkese güvenli bir ortam yaratılması açısından işyeri ve ev içi çalışanların güvenliği için kullanılabilir.  Özellikle yabancı personel çalıştıran işverenlerin ilk tercihi iş güvenliği tabelası olmalıdır.
 • Çalışılan makina ve teçhizat üzerinde kullanım sırasındaki olası tehlikeleri belirtmek için, ayrıca tehlike ve yaralanma anında makine ve teçhizatın en güvenli şekilde nereden kapatılacağıyla ilgili yolu gösteren iş güvenliği tabelaları kullanılabilir.
 • Özellikle yabancı ülkelere ihracat yapan firmaların ürünün paketlenmesi, nakliyesi ve kullanımı konusunda uyarı ikaz levhaları kullanmaları önemli bir incelik olacaktır.
 • Çalışanların olası tehlikelere ve görülebilecek zararlara karşı korunmasını gerektiren durumlarda veya kaza anında ilk olarak alınacak önlemler, ilkyardım, kurtarma, acil çıkış yolları hakkında bilgilendirmek için kullanılabilir.
 • Çok uluslu şirketlerde can kaybı veya yaralanma riski olduğunu belirtilmesi için,  iş güvenliği levhaları kullanılması özellikle önerilmektedir.
 • Özellikle tehlikeli ve yanıcı madde, preparat, malzeme ve ürünlerin üretimi, paketlenmesi ve nakliyesi için yapılan her türlü çalışmada iş güvenliği tabelasının kullanılması önemlidir.
 • Ürün veya kişilerin uluslararası deniz, hava ve kara taşımacılığında güvenliğinin korunması ve olası tehlikelere karşı uyarmak için  iş güvenliği tabelasının kullanılması da önem arz etmektedir.

İş Güvenliği Tabelası Çeşitleri Nelerdir?

 • Ekipman, makine ve teçhizat levhaları
 • Koruyucu kıyafet zorunluluğu levhaları
 • Risk tehlikesi levhaları
 • Çıkış ve yönlendirme levhaları
 • Sektörel levhalar (örnek: sanayi üretimi, yapı işleri, maden, sağlık, lojistik sektörü vb.)

Bunun dışında endüstride, tehlikeli makineyle, elektrikle çalışma; yanıcı, patlayıcı maddelerle çalışma ya da kimyasallarla çalışma durumlarında, çalışanı ve ortamda bulunan herhangi bir kişiyi uyarmak için uyarı ve ikaz levhaları bulunması avantajlıdır.

İş Güvenliği Tabelasını Niçin Kullanmalıyız?

Ayrıca işverenler, üretim ve depolama bölgelerindeki kaldırma, istifleme ve nakil cihazlarıyla ilgili de tedbirler alınması için iş güvenliği levhaları bulundurmalıdır.  Her türlü konuda  iş güvenliği tabelasını tercih edilmesi tehlikeli durumlar için ivedi bilgilenme ve önlem alma kolaylığı sağlayacaktır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işverenin iş yerinde bulunan herkesin güvenliği için, iş güvenliği tabelası bulundurma zorunluluğu  bulunmaktadır.  Bu kanun ve yönetmelik kapsamındaki her türlü uyarı, ikaz ve güvenlik levhalarını üretme ve tedarik etme konusunda firmamız yılların deneyimine sahiptir.  İş yerlerindeki kaza ve yaralanmaların önlenmesi amacıyla uv baskı kalitesiyle  iş güvenliği tabelasının imalatını yapan firmamız sektörde öncü firmalardan biridir.

Toptan veya perakende olarak dilediğiniz malzemede metal, pvc veya dekota levha çeşitleriyle standart veya istenilen boyutlarda üretim yapabilmekteyiz. Her ülkeden şirketinize gelecek çalışan ve ziyaretçiler için en anlaşılır ve uluslararası standartlar çerçevesinde firmamız uyarı ve ikaz levhası üretebilmektedir. Firmamız 333 Reklam, sektörle ilgili olarak dünyadaki güncel gelişmeleri de çok yakından takip etmektedir.  Bu nedenle firmamız siz saygıdeğer müşterilerimize güncel ürünler, güvenilir ve yüksek kaliteli üretim, zamanında teslimat, satış öncesi ve sonrası müşteri hizmet sunmaktan onur ve mutluluk duymaktadır.

 

 

 

Leave a comment