Latex Baskı

Latex Baskı

Latex baskı yöntemi ile dilediğiniz ölçülerde baskılama yapabilirsiniz. Diğer baskı türlerinde yapılabilen her baskıyı latex baskı yöntemi ile de yapabilirsiniz. Branda baskısı, poster, afiş vb. baskıları latex yöntemi diğer baskı yöntemlerine oranla daha kaliteli ve uzun ömürlü bir yöntemdir.

Latex Baskı Nedir?

Lateks baskı su bazlı boya kullanılarak çevreye zarar vermeyen, çevre ile dost baskı ürünü elde edilmesini sağlayan baskı türüdür. Bu baskı türünün en çok tercih edilmesindeki sebep ise doğa ile dost boyaların kullanılmasından dolayı boyaların doğa ile karışması durumunda diğer boyalara oranla daha az bir kirletme söz konusudur. Su tabanlı boyaların tercih edilmesinden kaynaklı olarak çıktısı alınan ürünlerde renkler daha canlı ve renkler daha ahenkli görünmektedir.

Latex Baskının Avantajları  Nelerdir?

Diğer baskı türlerine oranla daha kaliteli sonuçlar elde edilmektedir. Mekânlarda genellikle iç tasarımda kullanılan bu yöntemi dış mekânlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düşünüldüğünün aksine diğer baskı yöntemlerinden daha uzun süre dayanıklıdır. Tanıtım vb. reklamlarda latex baskıların kullanımı çevreci olduğu için doğaya diğer baskılara oranla daha az zarar vermektedir. Latex baskılar diğer baskı yöntemlerine oranla daha dayanıklıdır. Latex baskılama yöntemi ile tabelanızda farklılıklar oluşturup müşteri potansiyelinizde bir artış meydana getirebilirsiniz. Latex baskıyla solvent baskı yönteminin erişemediği yerlere de erişim göstererek daha çok uygulama çeşitliliği ve daha verimli-yüksek kazanç potansiyeli yakalamış olursunuz.

Latex Baskılar Nerelerde kullanılır?

Latex baskı yer döşemeleri, duvar kağıdı, stor perdeler ve birbirinden farklı iç mekân tasarımlarında kullanılabilmektedir. Latex baskıların maliyetlerinin diğer baskılama yöntemleri ile karşılaştırılması sonucunda biraz daha fazla olduğu gözlemlenmektedir. Ancak bunun sebebi de basit bir şekilde açıklanabilir, latex baskılar için kullanılan baskı makinalarının diğerlerine oranla daha çok enerji tüketmesidir. Burada kullanılan makinede boyanın kurutulmasında yüksek dereceli ısı üretilmektedir. Kullanılan boyanın su tabanlı olmasından dolayı kurumada uzun sürmektedir. Kullanılan bu enerjinin de büyük bir kısmı kurutmada kullanılmaktadır. Ayrıca bu yöntemde diğer yöntemlere oranla biraz daha fazla boya kullanılmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında bu yöntem diğerlerine oranla biraz pahalı oluyor ancak bu daha kaliteli olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Sert solventli mürekkep kullanımı olan SAV ve PVC afişler yerine çizilmeye dayanıklılığı olan ve dış mekân konusunda daha canlı renklerin söz konusu olmasından dolayı Latex baskıları tercih ederek mekânınızda farklılık yaratabilirsiniz. Bir mekânın dışarıdan görünümü çok önemlidir ve bu durumda en kaliteli ve dayanıklı yöntemin kullanılarak görünüme dikkat edilmesi gereklidir.

Etkinlik afişleri dikkat çekici olmalıdır bu yüzden latex baskının tercih edilmesi gereklidir. Etkinlik afişlerinde renklerin canlılığı göz önüne serilebilmesi sayesinde insanların daha çok dikkatini çekecektir. Bu yöntemde baskılar ile gaz giderilmesi işleminin yapılmasına gerek kalmadan yapıldığı için hızlı bir şekilde baskıya alınıp yapılabilmektedir.

Latex baskılama yöntemi diğer yöntemlere oranla daha kaliteli olmasından dolayı daha kaliteli boyaların kullanımı söz konusu olacaktır. Branda hazırlanırken dış cephede kullanılacağından dolayı kar, güneşli hava, yağmur vb. yıpratıcı etkiler hesaplanarak olabildiğinde az hasar alabileceği şekilde latex baskı yapılmaktadır. Brandanın uzun süre kullanılabilmesi için baskı esnasında kullanılan boyanın kalitesi oldukça önemli olduğu için dış etkenlerden en az etkilenebilecek boyalar tercih edilmektedir.