HEMEN ARA WHATSAPP

Özel Tasarım Tabela Nasıl Yapılır?
333 ReklamÖzel Tasarım TabelaÖzel Tasarım Tabela Nasıl Yapılır?
2 Haziran 2018 Posted by 333reklam Özel Tasarım Tabela Tabela

Özel Tasarım Tabela Nasıl Yapılır?

Özel Tasarım Tabela Nasıl Yapılır konusunda uzman 333 Reklam firmamız modern ekipmanları, deneyimli kadrosuyla tabela imalatında yanınızdadır.

Milenyum çağı ile birlikte özel tasarım tabela çeşitlerinde de bir artış, bir yükseliş yaşanmaya başladı. Bunda en önemli etkiyi dijital baskı unsurlarının ucuz ve rahat yoldan tabelacılık dünyasına girmesi etken olmaktadır. Buna göre öncelikli olarak tabelalar tasarım evrelerinden geçirilmektedir. Tabelada yer alacak sözcüklerin ve logoların yerleştirilmesi bilgisayar üzerinden yapılır. Gerekli ölçüler alınır. Örneğin tabelanın üzerinde uzun bir cümle ya da kelime sayısı fazla olan bir tanıtım bülteni yazılacaksa tabela kare değil dikdörtgen değil; dar değil geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Genel olarak özel tasarım tabela çeşitleri siparişlere göre yapılmaktadır. Ölçüler sabit olup tasarıma etki eden koreografi, yazı puntoları ve renk tercihleri her zaman için değişkenlik gösterebilir. Dijital baskı ve diğer unsurların kullanmasından sonra belli başlı özelliklere sahip tabelalar son halini almaktadır. Sektör içerisinde kişiye özel ve kurumlara özel tabelalar yapılmaktadır. Özellikle piyasa içerisinde yeni olan ve kendi marka değerini yükseltmek isteyen kurumlar bu tarz tabelalar yaptırarak sektörde reklam ve duyuru işlerini de kendilerine has tabelalardan yaptırmaktadır. Aynı zamanda kendine özgü tasarımlara sahip olan tabelaların yapım aşamasında grafik tasarımcılar da çalışmaktadır.

Özel Tasarım Tabela Nasıl Yapılır?

Sektör içerisinde özel tasarım tabela yaptırmak isteyen kişi ve kurumlar bu alanda bu tür ürünlerin faydalarını görebilmektedir. Özel tasarımlı tabelaya sahip mekanlar her zaman daha ilgi çekici olmaktadır. Standartların ötesinde, daha önce hiç yapılmamış olan süs ve renk bileşenleri ile birlikte kişinin özel tabelalar kullanması çok daha fazla potansiyel müşterinin dikkatini çekmekte ve marketlerin marka değerlerini de otomatik olarak arttırmaktadır.

Özel tasarımlara sahip olan tabelalar tamamen kullanılan malzemenin çeşitliliğine göre farklılık göstermektedir. Ahşap tabelaların üzerine eskitme tekniği ile birlikte daha önce hiç yapılmamış ve tamamen özgün içeriklere sahip olan modellemeler yapılmaktadır. Bunun dışında pleksi malzemesi kullanılarak elde edilen malzemelerin dış yüzeyi ve renk kaplamaları da tamamen kişiye ve kurumlara özel olarak yaptırılıp işlev görmektedir. Işıklı ve ışıksız tabelalar da tamamen özel tasarımlara ev sahipliği yapabilmektedir.

Özel tasarım tabela Ankara grafik tasarım çalışmalarında en zor olanlardan bir tanesidir. Çünkü yapılacak olan çalışmalar esnasında yapılacak yanlışlıkların neticesinde ortaya çıkacak olan tabelalar arzu edilmiş olan başarılı etkinin çıkartılmasının önüne mutlaka adımların doğru şekilde atılması gerekecektir. Göz alıcı, işletmeye özel bir tabelanın ortaya çıkartılması adına ilk aşlamada hedef kitlenin doğru belirlenmesi önemlidir. Görsel bakımdan etkileyici olacak olan bu tabelanın göz yormaması da yine önemli detaylar arasındaki yerini almış olur. Tabelanın işletmeye özel hazırlanması adına hangi tarzda bir tabela seçileceği, kesim işlemlerinin nasıl olacağı gibi teknik detayların seçimi ile alakalı çalışmalara başlanacaktır.

Özel Tasarım Tabela Maliyeti Fiyatları Ne Kadar?

Eski dönemlerde tabelalar söz konusu olduğunda var olan şekiller birbiri ile aynıydı. Böyle olunca insanlar çevrelerinde yer alan tabelalara baktıkları zaman çoğu zaman orada ne yazdığına dikkat etmiyorlardı. Klasik tarzdaki tabela şekillerinin yerini ise şimdilerde birbirinden farklı ve özel şekiller almaya başladı. Öyle ki firmaların bu konudaki isteklerinin değişmesinin yanı sıra reklam tasarımcılarının da kendi akıllarındaki değişiklikleri uygulama konusundaki isteklerinin artış göstermesi ile birlikte özel tasarım tabela kullanımı konusundaki artış da ciddi oranlara yükselmeye başardı. Böylesi tabelalardaki her bir özellik yalnızca işletmeye özgü olarak hazırlanmış olacaktır. Özel olarak tasarlanılan tabelalarda tabela şekli ve modeli belirlendikten sonraki aşamada ise uygun font stilinin seçilmesine sıra gelecektir.

Düşünülenin aksine tabelalarda kullanılmakta olan fontların büyük bir kısmı ne yazık ki okunması bakımından hedef kitlenin gözüne ciddi anlamda zorluk çıkartmaktadır. Çünkü bu fontlar görünüş itibari ile her ne kadar güzel olsa da uzaktan okunması kolay olmayacaktır. Dolayısıyla başarılı bir şekilde reklam ve tanıtım işlemlerini yapmak adına font seçiminin önemi ciddi anlamda büyüktür. Genel itibari ile uzaktan okunabilecek olan fontlara en iyi örnek Sans Serif, Antique Olive, Futura ve Helvetica gibi fontlardır. Ana mesaj bu fontlar ile verilirken aradaki mesajlar ise Benguiat, Goudy veya Times tarzındaki fontlar ile belirgin hale getirilmiş olacaktır. Özel tasarım tabela içerisinde fontun belirlenmesinden sonra ise artık grafiklerin kullanımı ile alakalı detayların çalışılmasına başlanacaktır.

Clip art, kenar çizgileri, logolar genel olarak tabelaları inceleyecek olan kişilerin dikkatlerini çekecek şekilde kullanılması adına önemlidir. Lakin bunlar tabeladaki mesajın önüne geçerse, ortaya ciddi sorunlar çıkmış olacaktır. Hedef kitlenin yalnızca grafiğe konsantre olması durumunda burada verilecek olan mesaj ortadan kaybolmuş olacaktır.

Ankara tabelacı tarafından profesyonel bir şekilde yapılacak olan çalışmalar esnasında harf yüksekliği başta olmak üzere grafiklerin nasıl kullanılabileceği gibi detayların tamamının üzerinde durulacaktır. Gerçekleştirilecek olan özel tasarım tabelalar sayesinde hangi sektörde olursa olsun fark etmez ortaya firmaların isteklerini yerine getirebilecek, hedef kitleyi etkileyebilecek tarzda tabela çıkacak ve bu tabela ile birlikte istenilen etki elde edilmiş olacaktır.