HEMEN ARA WHATSAPP

Uv Baskı Nedir?

333 ReklamDijital BaskıUv Baskı Nedir?

Uv Baskı Nedir? güneşe dayanımı oldukça yüksek boyanın kuruma süresini 1 saniyeden az sürede gerçekleştirmeye dayalı özel baskı tekniğidir. En genel tabirle dijital baskı, elektronik ortamda hazırlanan tasarımın (bu tasarım bir görsel ya da metin gibi çeşitlilik gösterebilir) doğrudan kağıt ve benzeri materyallerin üzerine basılması işlemi olarak tanımlanabilir. Bu baskı türünde basılacak tasarım manüel biçimde değil; teknolojinin avantajlarından faydalanılarak otomatik bir şekilde basılır.  Basılma işlemi gerçekleştirildikten sonra ise istenilen alana uygulaması yapılarak baskı işlemi tamamlanır.

Uv baskı; büyük bir hızla gelişen teknolojiyle beraber günlük hayata dahil olan ve farklı şekillerde karşımıza çıkan bir baskı türüdür. Nitekim geçmiş zamanda büyük boyutlu baskılar, serigrafi veya ofset baskı diye adlandırılan baskı türleri ile gerçekleştirilmekte idi. Fakat teknolojinin ilerlemesi ile bu tarz baskı türleri tercih edilmemeye başlanmış ve baskı sektöründe yaygın olarak dijital baskı tekniği uygulanmaya başlanmıştır. Gerçekten de yapılacak işin niteliği, kalitesi ve benzeri ölçütlere göre dijital baskı, diğer baskı türlerine nazaran daha uyguna mal olmakta ayrıca hız açısından da müşteri ihtiyaçlarına daha doyurucu şekilde cevap verebilmektedir. Dijital baskı, yine diğer baskı türlerine göre boyut sınırlandırılması engelini ortadan kaldırmıştır. Aynı zamanda basılacak materyal için hazırlanan şablonlara dijital baskıda ihtiyaç duyulmamaktadır. İşte tüm bu nedenlerle baskı sektöründe dijital baskının artık önemli bir konuma eriştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Uv Baskı Nedir ve Nasıl Gerçekleştirilir?

Uv baskı sert ve düzgün yüzeyli malzemelere uv baskı makinesi ile gerçekleştirilen baskı türüdür. Su bazlı boyalarla yapılmasına rağmen solventli boyalarla da yapılabilmektedir. İç mekanda solvent kullanımı sağlığa zararlıdır ve yasaklanmıştır.

Uv baskı işlemi birçok aşamadan oluşmaktadır. Bunlar kronolojik olarak; baskı makinesinin hazırlanması, kartuşun takılması, makinenin ayarlanması, materyalin makineye yerleştirilmesi, materyal bilgilerinin makineye işlenmesi, çözünürlük ayarı ve baskı şeklinde sıralanabilir. Şimdi bunları ayrıntısıyla inceleyelim:

Uv Baskı Hazırlığı Nasıl Yapılır?

HAZIRLAMA: Metraj şeklinde baskı yapılacaksa üç aşamanın tamamlanması gerekir. İlk olarak materyal silindirlerin arasından geçirilerek baskı yapılacak konuma getirilir. Baskı esnasında materyalin hareketi bu silindirler vasıtasıyla gerçekleştirilir. İkinci olarak baskının yapılacağı kısma geçilir. Bu esnada silindirler üzerinde hareket eden materyal enine göre hareket eder. Bu en makinenin türüne göre 150 ile 180 cm arasında değişebilir. Baskının yapılacağı esnada silindirler durur ve basılacak tasarım materyalin enine göre götürülüp getirilerek baskı uygulaması gerçekleştirilir. Üçüncü olarak baskı sonrasında materyallerin kirlenmemesi ve baskı kayıplarının önüne geçilebilmesi için baskı makinesi içindeki kurutma sistemi vasıtasıyla kurutma yapılır ve daha sonra materyal roliklere sarılarak fikseye aktarılır. Parça şeklinde yapılacak baskılarda ise materyal baskı paletinin üzerine bırakılır ve makine otomatik olarak paleti içine alarak baskı işlemini gerçekleştirir. Baskı işlemi gerçekleştirilirken makine tasarıma bağlı şekilde boyayı aktarır. Parça şeklinde baskılarda kurutma ve sarılma işlemi ayrıca yapılır.

KARTUŞ TAKMA: Metraj şeklinde yapılacak baskılarda kartuşlar sadece boya aktarımı yaparlar. Baskı eğer pamuklu bir materyale yapılacak reaktif boya, poliamid bir materyale yapılacaksa asit boya kartuşu makineye takılır. Bu tür baskıda 8 ayrı kartuş kullanılır. Parça şeklinde yapılacak baskılarda kartuşların içinde her tür materyale baskı yapacak nitelikte pigment boyalar ve kimyasallar bulunur. Bu tür baskıda ise 4 ayrı kartuş kullanılır. Bunlar siyah, sarı, kırmızı ve mavi kartuşlardır.

MAKİNENİN AYARLANMASI: Bunlar genel olarak baskı öncesi yapılması gereken ayarlardır. Örneğin baskı kafasının kontrol edilmesi, kartuş ayarları, kurutma sisteminin ısı ayarları gibi. Ayarların doğruluğunu kontrol etmek adına numune baskı yapılması faydalıdır. Bu sayede en hızlı ve etkin biçimde baskı işlemi gerçekleştirilir.

KUMAŞIN MAKİNEYE YERLEŞTİRİLMESİ: Bu aşamada materyal baskı makinesine yerleştirilir ve baskı aşamasına geçilir. Metraj şeklinde yapılan baskılarda baskı işleminden hemen önce materyale baskı patı uygulanması gerekir. Bunun sebebi ise dijital baskı patında yalnızca boyanın püskürtülüyor olmasıdır.

Bu aşamalardan sonra sırasıyla materyal bilgisinin makineye işlenmesi, istenilen çözünürlük ayarlamasının yapılması yapılır ve baskı aşamasına geçilir.

Leave a comment

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.

Prestij Totem
25 Tem 2020
Atatürk Köşeleri
25 Tem 2020
Metal Etiket Nedir?
15 Tem 2020
Uv Baskı Nedir?
14 Tem 2020
Tabela Nedir?
13 Tem 2020
Şehit Köşeleri
13 Haz 2020
Engelli Erişim Kiosk
13 Haz 2020