Uv Baskı

UV Baskı teknolojisi daha kaliteli ve daha uzun ömürlü baskı yapmamıza imkan veren baskı tekniğidir. Bu teknoloji metal etiket, taş magnet baskı, asansör etiketi araç giydirme folyo baskı ve leksan etiket imalatında sıkça kullanılmaktadır.

UV Baskılar günümüzde sık kullanılmakta olup her alanda karşımıza çıkıyor. Güneş ışığına dayanıklı olmasıyla bilinen bu baskı türü neredeyse bütün ambalajlarda kullanılıyor. Kullanılan boyalar, güneş ışığına dayanıklılık göstererek uzun süreli kullanımlarda solma veya boyada renk değişimi yapmıyor. Boyama tekniği ile beraber kurutması için de gerekli teknikler bulunuyor. Bir ambalaja UV baskı yapmak istediğimizde boyaların yüzeye temasından itibaren bir saniyelik saniye diliminden daha kısa sürede kuruması sağlanıyor. Büyük zahmet gerektiren bu işler son derece teknolojik ve kaliteli makineler ile yapılıyor. İş ortakları dilediği görseli dilediği alanda kullanabiliyorlar. Bu yöntem birçok yerde karşımıza çıkmaktadır.

UV (Ultraviole) Baskı Nedir?

UV Baskı, uv baskı makinesinde baskı yapılacak yüzeye su bazlı boya püskürtüldükten milisaniyeler sonra yüzeye gönderilen uv ışınlarının maruz kalması sonucu boyanın anında kuruyup kürlenmesi sonucu elde edilen baskı çeşididir. Güneş ışığına dayanıklı olmasıyla bilinen bu baskı türü neredeyse bütün ambalajlarda kullanılıyor. Kullanılan boyalar, güneş ışığına dayanıklılık göstererek uzun süreli kullanımlarda solma veya boyada renk değişimi yapmıyor. Sadece boyama tekniği bulunmamakta . Bunun yanında gerçekleştirilen baskının tamamlanması için gerekli baz adımlar bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de boya sonrası kurutma. Bir ambalaja UV baskı yapmak istediğimizde boyaların yüzeye temasından itibaren bir saniyelik saniye diliminden daha kısa sürede kuruması sağlanıyor. Büyük zahmet gerektiren bu işler son derece teknolojik ve kaliteli makineler ile yapılıyor. İş ortakları dilediği görseli dilediği alanda kullanabiliyorlar. Bu yöntem birçok yerde karşımıza çıkarak hayatımızda yerini almaktadır.

UV Baskı Nerelerde Kullanılır?

Bu baskı çeşidi görsel anlamda göze hitap edebilecek neredeyse her alanda kullanılmaktadır. Metinler, fotoğraflar ve resimler için oldukça uygun olan bu baskı çeşidi günümüzde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Dışarıdan aldığınız bir bisküvinin ambalajından tutun da evde kullandığınız masa örtüsüne kadar her yerde kullanılır. Akıllı telefonlarımızı koruyan kılıflarımızın arkasında bulunan hoş resimlerde bile bu teknik kullanılmıştır. UV Baskı tekniği son dönemde fazla yaygınlaşmıştır. Görsel anlamda göze hitap eden birçok resim, fotoğraf ve yazı bulunduğu için günümüzde bu baskı tekniği rekabet haline gelmiştir. Ürünlerini en güzel şekilde sergilemek ve insanlara duyurmak isteyen firmalar UV Baskı tekniğini sık sık tercih ederler. Uv baskı tekniği iş güvenliği levhaları imalatında sıkça tercih edilmektedir.

UV Baskının Avantajları Nelerdir?

Ürünleri incelerken ilk önce dikkatimizi çeken şey dış ambalajlarının rengi ve güzelliğidir. Ürünlerini pazarlamak isteyen firmalar dış ambalajlarında kullandığı görsellere ve metinlere dikkat etmesi gerektiğini bilir.Ultra Viole Baskı çeşidinin diğer baskı çeşitlerinden farkı burada karşımıza çıkıyor. Raf ömrü uzun olabilecek ürünlerde dış ambalajındaki renklerde bozulma veya değişiklik olmaması için kullanılan baskı çeşidi olduğundan çoğu firma tarafından tercih edilmektedir. Güneş ışığına olan dayanıklılığı bu baskı çeşidini vazgeçilmez kılıyor. Güneş gören yerlerde bir yıl altında durduğu takdirde bir yıl altındaki süre zarfı boyunca renklerinde herhangi bir bozulma olmayacağı garantisi de çoğu baskı şirketleri tarafından UV Baskıyı tercih eden firmalara veriliyor.

Çevremizde gördüğümüz ve kullandığımız birçok ürün üzerine yerleştirilen UV Baskılar görsel anlamda göze hitap edecek ürünlerde karşımıza çıkmaktadır. Alışverişin vazgeçilmezi kredi kartlarımız bunlara en yakın örnektir. Kredi kartlarında belirli standart boyutunda bir PVC malzeme bulunur. Bu PVC malzemenin iki tarafı da UV Baskı ile üretilmiş görsel bantlar ile sarılır. Bir başka örnek olarak yaygın olarak otomobillerde kullanılan ve camlarına yapıştırılan stickerlar. Bu malzemelerin üretimi de bu baskı ile mümkün. Bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni görsel olarak göze hitaptan çok güneş ışığına ve dış etkenlere maruz kaldığında halen daha sağlam bir şekilde durabilmesidir. Güneş ışığına dayanıklıdır ve renklerinde  de solma yapmaz.

Dayanıklılığı oldukça kuvvetlidir ve normalin oldukça üzerinde bir koruma sağlar. Bu koruma yetisine sahip olan UV Baskıaynı zamanda yapısı gereği esnektir.  Her şeyle hemen hemen kolaylıkla uyum sağlayabilir. Bu baskı çeşidi tıpkı fotoğraflarınızda olduğu gibi baskılar yapmaktadır. Yani kaliteli bir görünüme sahiptir. Bu da tercih ediliş oranını hızla yükseltmiştir. Çoğu grafik tasarımcının da tercihleri arasında olmuştur. Elbette ki bu baskı işleminin gerçekleştirilebilmesi adına mürekkebinin de iyi olması gerekmektedir. Bu noktada görüntü kalitesi önemli olacaktır. Baskı esnasında boyanın kaliteli olmaması görüntüyü de düşürecek istediğiniz verimi alamamanıza neden olacaktır. Bundan dolayı dikkat etmeniz gereken maddelerden biri de mürekkeptir.

UV Baskı İmalatı Nasıl Yapılır?

 

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.