Solvent Baskı Arşivleri - 333 Reklam Ankara Dijital Baskı

Solvent Baskı

Solvent baskı, dış mekanda kullanılan çabuk kuruyan ağır kokulu baskı tekniğidir. Baskı yapılan yüzeyde solvent erir, renklendirici baskı üzerinde kalır. Solventli baskı tekniği dış mekan baskılar için kullanılmaktadır. Solventli baskılar fiyat olarak su bazlı baskı tekniklerinden daha ucuzdur. Özellikle pvc baskılarda ve billboard reklamları baskılarında reklamcıya büyük avantaj ve kolaylıklar sağlamaktadır.

Solventli Baskı Nasıl Yapılır?

Bu baskıyı yapan makinede baskı yapılan yüzeye solventli mürekkep püskürtülerek baskının kuruması beklenir. Solventli baskı uygulanan malzemedeki uçucu solvent pvc yüzeyde erimektedir.  Böylece boyanın renklendirici malzemesi solvent uçunca malzeme üzerinde kalıcı olarak durur.

Solvent Baskının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Solventli baskılar oldukça etkili baskı teknikleri olup, eko-solvent,latex,uv baskı gibi baskı türlerine nazaran oldukça ucuz bir baskı tekniğidir. Ancak boyası uçucu organik bileşikler (voc) içerdikleri için baskı uygulanan yerde ağır koku bırakırlar. Solventin solunması sağlığa zararlı olduğu için iç mekan baskıda kullanılması imkansızdır ve yasaklanmıştır.

Dış mekan baskılarında solvent kullanmak çok avantajlıdır. Solventin mürekkepi daha çok uçucu malzeme oldukları için çabuk kururlar ve kurutma için daha az ısı gerekmektedir. Ayrıca laminasyon veya serigrafi gibi baskı sonrası süreç daha kısa sürede tamamlanacaktır. Su bazlı çoğu baskılarda laminasyon gerekli olmasına rağmen iyi bir solvent baskıyı yapan makineye sahipseniz laminasyona ihtiyaç duymayacaksınız.

Solventli baskıları yapan makinelerin uv baskı yapabilen modelleri de vardır. Bu su bazlı uv baskıdan daha avantajlıdır, fakat baskı sonrası solventin içerdiği zehirli uçucu gazlar içermesi nedeniyle sadece dış mekanlarda kullanım alanı olduğu için yapılabilecek ürünler sınırlıdır.

Solvent Baskıların Kullanıldığı Yerler Nelerdir?

Vinil baskı (branda baskı),  folyo baskı (yapışkanlı vinil), one way vision baskı (delikli folyo), billboard baskı örnek verilebilmektedir.

1 Haziran 2020
solvent,baskı,dijital

Solvent Baskı

Solvent baskı, dış mekan reklamcılığında kullanılan çabuk kuruyan ekonomik baskı tekniğidir. Branda,oneway vision,cephe giydirmede kullanılır. Solvent baskı kaliteli sonuçlar veren bir baskı tekniğidir. Özellikle pvc malzemeden […]
ERROR 500 : SITE AUTHENTICATE ERROR ! : www.333reklam.com