HEMEN ARA WHATSAPP

No menu assigned!

Piktogramlı Yönlendirme

Piktogramlı Yönlendirme

Piktogramlı yönlendirme ürünleri görsel olarak herkesçe bilinen evrensel dille oluşturulan asansör, wc, mescit, bebek bakım odası gibi mimari yönlendirme levhalarıdır. Piktogram yönlendirmeler bir iç mekan yönlendirme tabelalarıdır. Bu yönlendirme levhasında herkes tarafından kolaylıkla anlaşılabilen evrensel olarak oluşturulan simge ve görseller  kullanılmaktadır.

Piktogram Yönlendirme Panosu Nerelerde Kullanılır?

Piktogram yönlendirmeyle en çok karşılaştığımız yer terminaller, hava alanları ve alışveriş mağazalarıdır. Bunun yanı sıra otellerde,spor merkezlerinde,turistik yerlerde,dinlenme tesislerinde, sinema ve tiyatro merkezlerinde,hastanelerde, belediyeler, valilikler,bakanlıklar gibi resmi daireler ve özel işletmelerde wc, mescit, asansör, bebek bakım odası, kafeterya,duş,şadırvan gibi en çok kullanılan yerlerin rahat bulunmasını sağlamak için  yaygın olarak kullanılmaktadır.

Piktogram yönlendirme levhaları sayesinde özellikle hava alanları,otobüs terminalleri gibi çok katlı ve insan trafiğinin yoğun olduğu binalarda, rutin ihtiyaçlarınızı karşıladığınız wc,asansör gibi yerleri bina içinde kaybolmadan çok rahat ve pratik bir şekilde bulabileceksiniz. Bu yönlendirme tabelaları sayesinde zamandan da tasarruf etmiş olacaksınız.

Piktogramlı yönlendirme panoları oteller, tatil köyleri gibi turizm  işletmeleri için de olmazsa olmaz mimari yönlendirme ürünlerindendir.

Piktogramlı yönlendirmelerle yurtdışından gelen yabancıların eğitim ve barınma ihtiyaçlarını karşıladığı özel okullar, üniversite kampüsleri ve yurtlarda da sıklıkla karşılaşmaktayız.

Piktogramlı Yönlendirme Levhası Ne İçin Kullanılır?

Piktogramlı yönlendirmelerde amaçlanan, yönlendirme tabelasında kafeterya,wc,duş gibi mekan isimleri türkçe yazıldığı için, tasarıma piktogram grafiği işlenerek sadece türklerin değil yabancıların da bu yerleri rahatlıkla  bulabilmeleridir.

Piktogramlı Yönlendirme Tabelası İmalatı Nasıl Yapılır?

Kapı isimliği gibi bu levhalar da piktogram grafiğinin evrensel olması şartıyla çeşitli modellerde tasarlanıp,  metal, pleksi, krom gibi malzemelerden üretilebilir.

Bombeli, braille kabartmalı da olarak üretilebilen bu ürünler folyo baskı, uv baskı,lazer kazıma yöntemleri ile malzeme üzerine piktogram tasarım işlenebilmektedir. Piktogram yönlendirme levhaları modüler olarak üretildikleri ve vida ile monte edildikleri için değiştirilmeleri de kolaydır. Düz veya mıknatıslı olarak da üretilebilirler. Firma taşındığında veya mevcut mekan başka bir amaç için kullanılmak istendiğinde, bu levhalar üzerindeki amblem kolayca değiştirilebilmekte ve levhalar kolayca  monte edildikleri yerden sökülüp, başka bir yere kolaylıkla takılabilmektedir.

Piktogramlı Yönlendirme

Piktogramlı yönlendirme panoları ile resmi veya özel işletmelerdeki yabancılar da türkçe bilmelerine gerek kalmadan wc, kantin v.b. en çok ihtiyaç duydukları yerleri kolayca bulabileceklerdir. Piktogramlar günlük yaşamda her yerde karşılaştığımız fakat ismi pek bilinmeyen bir kavram olarak karşımıza çıkmakta. Piktogram, bir eşyayı,bir kişiyi veya kavramı resmeden evrensel bir semboldür. Piktografi de bu sembollere dayanarak oluşturulan yazı sistemleridir.  Piktografi temelde fonotik harfler veya belirleyici uyaklar kullanılarak oluşturulan bir kavram sistemdir. Çivi yazısında da bulunmaktadır. Resim yazılar da denilebilir.  Resim yazılar bir kişinin konuştuğu dili, aksanı,ırkı ne olursa olsun  herkesçe aynı çağrışımı uyandıran çok üstün bir anlatım dilidir. Trafik işaret ve levhalarında evrensel olarak kullanılan bu sistemler mimari yönlendirme tabelalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu terim ideogramla sıkça karıştırılmaktadır.  Piktogramlar halbuki bir mekanı veya işareti ifade etmekteyken ideogramlar ise bir düşünceyi ifade etmektedir.

Piktogramlı Yönlendirme Panosu Nerelerde Kullanılır?

Piktogram yönlendirme tabelasıyla en sık karşılaştığımız yerler otobüs terminalleri, havaalanı,tren istasyonları ve avmlerdir.

Otellerde,spor salonlarında,turistik tesislerde,dinlenme yerlerinde,tiyatro ve sinema salonlarında, özel ve devlet hastanelerinde, kaymakamlıklar,başkanlıklar gibi resmi kurumlarda ve özel firmalar tarafından tercih edilmekte olup  wc, asansör, kantin, duş gibi yerlerin kolayca bulunmasını sağlamak amacıyla sıkça kullanılırlar.

Piktogram yönlendirme tabelalarını kullanarak  metro terminalleri, tren istasyonları, hava alanları, otogarlar gibi kalabalık ve çok katlı binalarda, günlük ihtiyaçlarınızı karşıladığınız wc, asansör, sığınma, acil çıkış yeri  gibi lokasyonları binanın çok vakit harcayıp kaybolmadan zamandan tasarruf ederek, çok kolay ve pratik şekilde bulabilirsiniz.

Piktogramlı yönlendirme levhaları hoteller, tatil merkezleri gibi turizm firmaları için vazgeçilmez kurumsal kimlik ve mimari yönlendirme araçlarındandır.

Piktogram Yönlendirme Levhası Ne İçin Kullanılır?

Piktogramlı yönlendirmeler ile türk vatandaşlarımızla beraber yabancı insanlar da eğitim gördükleri ve barınma ihtiyaçlarını karşıladığı üniversite kampüsleri, kolejler ve yurtlardaki rutin ihtiyaçları için aradıkları umuma açık tuvalet,mescit gibi önemli yerleri kolay bir şekilde bulabileceklerdir.

Piktogramlı Yönlendirme Tabelası İmalatı Nasıl Yapılır?

Piktogramlı yönlendirme tabelası da kapı isimlikleri veya diğer iç mekan yönlendirme levhalarına benzer şekilde üretilirler. Burda önemli olan piktogram veya piktograf tasarımının evrensel olmasıdır. Bu levhaların üretiminde pleksi, alüminyum gibi dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır.

Yönlendirme tabelası  bombeli, lazer kazıma veya asit indirme şeklinde üretilebilmekte olup görme engelli vatandaşlarımız için de braille harf kabartmalı şekilde de üretilebilmektedir.

Yönlendirme tabelası tasarımı istenilen ölçüde yapılır. Hazırlanan  tasarımı malzemeye işlemek için folyo,baskı, lazer kazıma, uv baskı yöntemleri kullanılmaktadır. Bombeli levhalar için de malzemeler cnc routerda kesilip özel tekniklerle  işlenerek istenilen biçim verilebilmektedir.

Piktorgram yönlendirme tabelası modüler olarak üretilmektedir. Bu yüzden üzerindeki tasarımların değiştirilmeleri ve taşınmaları oldukça kolaydır. Ayrıca mıknatıslı  olarak üretilen modelleri de mevcuttur.

 

 

@333 Reklam

Bizi instagram üzerinden canlı takip edin güncel ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.