HEMEN ARA WHATSAPP

Dijital Baskı
333 ReklamGenelDijital Baskı
26 Mart 2018 Posted by 333reklam Genel

Dijital Baskı

Dijital Baskı, yeni nesil baskı makineleri ile yapılan baskı türüdür. Dijital baskıda dijital ortamda oluşturulan veriler doğrudan dijital baskı makinesine gönderilir. Dijital ortamda oluşturulan verilerin değiştirilmesi de oldukça kolaydır. Matbaalarda ofset baskı yerine geçen dijital baskılar, ofset baskıdaki gibi film, montaj ve baskı oluşturulmasını gerektirmez.  Günümüz teknolojisiyle hızla gelişen dijital baskı sistemlerinin kurulumu da oldukça zahmetsizdir. Bu baskı türü ofset baskıya göre oldukça  hızlıdır. Maliyeti düşük ve baskı süresi de kısa olduğu için fotoğraf baskı işleminde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı, bilgisayarda programlar aracılığıyla (Adobe Photoshop, Corel, Indesign gibi) yapılan tasarımların (poster, logo, afiş broşür gibi) çeşitli materyallere basılması işlemine denir. Gelişen teknoloji sayesinde eski baskı sistemlerine göre daha çok avantajı vardır. Kısa sürede kaliteli baskılar elde etmek mümkündür. Baskı makineleri yardımıyla istenilen grafik, broşür, afiş, tasarım, poster direkt baskı malzemelerinin üzerine basılabilir.

Dijital baskılar,  günümüz kullanıcıları tarafından da vazgeçilmez ve ekonomik çözümdür. Kullanıcılar bütçe dostu deskjet, inkjet  yazıcılar sayesinde numune olarak da baskı yapabilir, ardından tasarımda istedikleri değişikliklere gidebilirler. Reklam, işletmelerin sürekliliği için olmazsa olmazdır, reklamın yapılabilmesinde de baskının önemli bir rolü vardır. Elde edilen ürünün kaliteli olması gerekmektedir. Her ne kadar dijital ortamlarda yayınlanan afişler, reklamlar popüler olsa da baskı ihtiyacı hala sürmektedir. Basılı ürünlere hala ihtiyaç duyulmaktadır.

Dijital Baskılar Nasıl Yapılır?

Dijital baskılarda geleneksel baskı teknolojilerinde kullanılan baskı kalıplarına ihtiyaç yoktur. Bu kullanıcılar için büyük bir kolaylıktır. Çünkü geleneksel baskı tekniklerinde alıp ve şablon hazırlamak günlerce sürebilir. Bilgisayar ortamında yapılan grafik tasarım,  kalıba ihtiyaç duyulmadan mevcut görüntü baskı makineleri tarafından işlenerek elde dilebilir. Dijitalde 8 ana renk için 8 ayrı kartuş kullanılır.

Dijitalde baskı işlemleri yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle baskı yapılacak makinenin iyi bir şekilde incelenmesi tanınması gerekmektedir. Makinenin ayarları çıktısı elde edilecek ürüne göre düzenlenmelidir. Kartuş takılmalı, çözünürlük bilgileri girilmeli, kumaş makineye girerken ayarlamalar yapılmalı, baskı kafası ve desenler kontrol edilmelidir. Yanlış bir baskı elde etmemek için mutlaka numune baskı yapılmalıdır. Baskı işlemi gerçekleştirilmeden önce mutlaka son kez kontrol gerçekleştirilmelidir.

 

Dijital Baskı Nerelerde Kullanılır?

Dijital baskılar bilboardlar, cephe kaplama, delikli folyo cam kaplama, afişler, araç giydirme ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Dijital Baskı Yöntemleri Nelerdir?

Folyo Baskı, One Way Vision Baskı, Branda Baskı,  Vinil Mesh Baskı, Kanvas Baskı bunlardan sadece birkaçıdır.

Dijital Baskının Avantajları Nelerdir?

Dijital baskıların geleneksel sistemlere göre de birçok avantajı vardır. Hem düşük maliyetlidir hem de kaliteli baskı elde edilebilir. Çıktı alınan ürün uzun süre kullanılabilir, olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Günümüzde birçok firma hızın, kalitenin ve düşük maliyetin bir arada olduğu dijital baskıyı tercih etmektedir. Hız ve esneklik iş hayatında önemli bir yere sahiptir. Dijital baskı sistemi ile bir saat içinde binlerce çıktı alınabilmektedir. Ek olarak ön üretim aşamasının olmaması da kullanıcılara zaman kazandırmaktadır. Dijitalde baskı için herhangi bir kalıp kullanılmaması beraberinde tasarımda da esnekliği getirmektedir. Ayrıca tasarım üzerinde değişiklik yapmak da mümkündür. Çıktı almadan önce bir adet örnek baskı alarak beğenilmeyen kısımlar değiştirilebilir.

Matbaaların kullanmaya devam ettiği ofset baskı ile dijital baskıyı karşılaştırarak, hangi baskı ya karar vermemiz gerektiğini anlayabiliriz :

Ofset baskının süresi dijitalden daha uzundur. Dijital ise zaman bakımından daha hızlı ve avantajlıdır. Kısıtlı bir zamanda çok iş yapmak isteyenler dijitali tercih etmelidir. Ancak çok fazla ve çok kaliteli çıktı almak istiyorsanız üstelik bütçeniz de sınırlıysa o zaman ofset baskı tercih edebilirsiniz. Günümüzde her alanda dijital ön plana çıkmakta ve daha çok tercih edilmektedir. Toplu işlerde ise ofset baskı kullanmak daha akıllıca bir tercih olacaktır.