HEMEN ARA WHATSAPP

Poster Baskısı
333 ReklamDijital BaskıPoster Baskısı

Poster Baskısı

Poster baskısı 240 gsm inkjet fotoğraf kağıdına solventsiz baskı makineleriyle yapılarak uzun yıllar ilk canlılıkta baskı deneyimini yaşayın.

Bilgisayar ortamlarında oluşturulan yazı, görüntü ve resimlerin kâğıt, cam, folyo, kumaş türü materyaller üzerine gelişmiş yazıcılar yardımıyla mürekkep püskürtülerek yansıtılması işlemine dijital baskı denilmektedir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere gelişen teknoloji sayesinde birçok materyal üzerine baskı yapılma olanağına kavuşulmuştur. Artık reklamcılık sanayinden hediye sektörüne, renkli sokaklardan modern evlere kadar pek çok alanda bu baskı tekniğinden faydalanılmaktadır. Farklı baskı tekniklerine nazaran oldukça güçlü avantajlara sahiptir. En çok yarıştığı baskı türü ise ofset baskı olarak görülmektedir. Ancak her iki baskı türünün kendine özgü fayda ve zararları bulunabilmekte, işin kullanımına göre tercih nedeni olabilmektedir. Ofset baskı günümüzde pek revaçta olmasa da baskı firmaları tarafından alternatif olarak sunulmaya devam edilmektedir.

Dijital baskı mürekkep püskürtmeli gelişmiş yazıcılar tarafından basılmakta ve kalite görselin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Görselin piksel sayısı arttıkça kalite artmakla beraber görsel büyütüldükçe görsellik azalmaktadır. Dijital görseller çoğunlukla piksel denilen binlerce noktanın birleşmesiyle oluşmaktadırlar. Baskısı yapılmak istenen görselin piksel oranı ne kadar düşükse görselde o kadar az nokta var demektir ve bunun tam tersi de olasıdır. Yani piksel sayısı ne kadar yüksekse nokta sayısı o kadar fazladır denilebilir. Bu durum görselin büyütülmesi sırasında ortaya çıkar yani görsel kalitesi, düşük pikselde daha hızlı azalırken yüksek piksellerde daha yavaş azalmaktadır. Bu durumu bilgisayar üzerinde bir görseli büyütmeye çalıştığınız zaman görebilirsiniz. Görsel büyüdükçe noktalar dikkatinizi çekecektir. Ofset baskıda ise kalıplar yardımıyla baskı yapılmakta çoğunlukla bu kalıplar manuel olarak düzeltilmekte ancak nokta sistemi olmadığından baskı kalitesi yükselmektedir.

Poster Baskısı İmalatı Nasıl Yapılır?

Poster baskısı için istediğiniz ölçülere göre özel tasarım kullanabilir veya sizin tasarımını birinci sınıf 240 gsm inkjet fotoğraf kağıdına basabiliriz. Yapışkanlı poster istemeniz durumunda arkası yapışkanlı fotoğraf kağıdına baskı yapabiliriz. Poster baskılar iç mekanlarda kullanılmalarına rağmen dış mekanlarda kullanıldıklarında kullanım ömürleri daha kısa olacaktır. Çünkü dış ortamlardan kolaylıkla etkilenebilmektedirler.

Poster Baskı Avantajları Nelerdir?

Poster baskısının yapıldığı dijital baskı maliyet olarak ekonomiktir. Fakat posterin kullanıldığı yere ve ölçülere göre maliyet değişebilmektedir. Fakat adet sayısı arttıkça maliyette indirime gidilebilmektedir.

Dijital baskı pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Çünkü avantajlı olduğu noktalar  fazladır. En başta ofset baskıya nazaran daha hızlı ve seri baskı yapma şansı mevcuttur. Kalıp hazırlanması ve yerleştirilmesi söz konusu değildir. Sadece baskı için yazıcının hazırlanması ve sistemden aktarılması yeterli bir koşuldur. Bu durum kısa sürede işlemlerin çözümlenmesini sağlar ve daha hızlı bir şekilde teslimat sağlanır.

Dijital baskı yöntemi geleneksel baskıya göre oldukça avantajlıdır. Bu avantajlar genellikle baskı adeti, zaman sorunu, tasarım esnekliği ve baskı kalitesi gibi etkenleri içerisinde barındırmaktadır. Yukarıda da ufak ufak değindiğimiz faydalarını biraz daha detaylı anlatmak gerekmektedir.

  • Düşük maliyet oranları
  • Hızlı baskı süreci
  • Tasarım özgünlüğü ve tasarım esnekliği
  • Kalite

Leave a comment