HEMEN ARA WHATSAPP

Piktogramlı Yönlendirme
333 ReklamMimari YönlendirmePiktogramlı Yönlendirme

Piktogramlı Yönlendirme

Piktogramlı yönlendirme panoları ile resmi veya özel işletmelerdeki yabancılar da türkçe bilmelerine gerek kalmadan wc, kantin v.b. en çok ihtiyaç duydukları yerleri kolayca bulabileceklerdir. Piktogramlar günlük yaşamda her yerde karşılaştığımız fakat ismi pek bilinmeyen bir kavram olarak karşımıza çıkmakta. Piktogram, bir eşyayı,bir kişiyi veya kavramı resmeden evrensel bir semboldür. Piktografi de bu sembollere dayanarak oluşturulan yazı sistemleridir.  Piktografi temelde fonotik harfler veya belirleyici uyaklar kullanılarak oluşturulan bir kavram sistemdir. Çivi yazısında da bulunmaktadır. Resim yazılar da denilebilir.  Resim yazılar bir kişinin konuştuğu dili, aksanı,ırkı ne olursa olsun  herkesçe aynı çağrışımı uyandıran çok üstün bir anlatım dilidir. Trafik işaret ve levhalarında evrensel olarak kullanılan bu sistemler mimari yönlendirme tabelalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu terim ideogramla sıkça karıştırılmaktadır.  Piktogramlar halbuki bir mekanı veya işareti ifade etmekteyken ideogramlar ise bir düşünceyi ifade etmektedir.

Piktogramlı Yönlendirme Panosu Nerelerde Kullanılır?

Piktogram yönlendirme tabelasıyla en sık karşılaştığımız yerler otobüs terminalleri, havaalanı,tren istasyonları ve avmlerdir.

Otellerde,spor salonlarında,turistik tesislerde,dinlenme yerlerinde,tiyatro ve sinema salonlarında, özel ve devlet hastanelerinde, kaymakamlıklar,başkanlıklar gibi resmi kurumlarda ve özel firmalar tarafından tercih edilmekte olup  wc, asansör, kantin, duş gibi yerlerin kolayca bulunmasını sağlamak amacıyla sıkça kullanılırlar.

Piktogram yönlendirme tabelalarını kullanarak  metro terminalleri, tren istasyonları, hava alanları, otogarlar gibi kalabalık ve çok katlı binalarda, günlük ihtiyaçlarınızı karşıladığınız wc, asansör, sığınma, acil çıkış yeri  gibi lokasyonları binanın çok vakit harcayıp kaybolmadan zamandan tasarruf ederek, çok kolay ve pratik şekilde bulabilirsiniz.

Piktogramlı yönlendirme levhaları hoteller, tatil merkezleri gibi turizm firmaları için vazgeçilmez kurumsal kimlik ve mimari yönlendirme araçlarındandır.

Piktogram Yönlendirme Levhası Ne İçin Kullanılır?

Piktogramlı yönlendirmeler ile türk vatandaşlarımızla beraber yabancı insanlar da eğitim gördükleri ve barınma ihtiyaçlarını karşıladığı üniversite kampüsleri, kolejler ve yurtlardaki rutin ihtiyaçları için aradıkları umuma açık tuvalet,mescit gibi önemli yerleri kolay bir şekilde bulabileceklerdir.

Piktogramlı Yönlendirme Tabelası İmalatı Nasıl Yapılır?

Piktogramlı yönlendirme tabelası da kapı isimlikleri veya diğer iç mekan yönlendirme levhalarına benzer şekilde üretilirler. Burda önemli olan piktogram veya piktograf tasarımının evrensel olmasıdır. Bu levhaların üretiminde pleksi, alüminyum gibi dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır.

Yönlendirme tabelası  bombeli, lazer kazıma veya asit indirme şeklinde üretilebilmekte olup görme engelli vatandaşlarımız için de braille harf kabartmalı şekilde de üretilebilmektedir.

Yönlendirme tabelası tasarımı istenilen ölçüde yapılır. Hazırlanan  tasarımı malzemeye işlemek için folyo,baskı, lazer kazıma, uv baskı yöntemleri kullanılmaktadır. Bombeli levhalar için de malzemeler cnc routerda kesilip özel tekniklerle  işlenerek istenilen biçim verilebilmektedir.

Piktorgram yönlendirme tabelası modüler olarak üretilmektedir. Bu yüzden üzerindeki tasarımların değiştirilmeleri ve taşınmaları oldukça kolaydır. Ayrıca mıknatıslı  olarak üretilen modelleri de mevcuttur.

 

 

Leave a comment