HEMEN ARA WHATSAPP

Billboard
31 Mayıs 2020 Posted by 333reklam Billboard Totem No Comments

Billboard

Billboard, özel ve resmi kurumların, kalabalık araç ve insan trafiğinde açık hava reklamı için kullandıkları outdoor reklam tabelası ürünüdür. Billboardlar hemen hemen her resmi ve özel firmalar tarafından kullanılmakta olup, ayrıca seçim zamanların da siyasi parti adayları da belediyeden izin almaları karşılığı partilerinin tanıtım ve duyurularını yapabilirler. Billboard vergisi veya kirası belediye ye yasal olarak ödenmesi zorunlu olan vergidir. Billboard reklamınızı tıpkı ev kiralar gibi, belirli bir süre için resmi kurumdan izin alıp sözleşme yapmanız durumunda kullanabilirsiniz. Aksi durumda izinsiz yapıştırılan afişler sökülmekte ve ilgili kişi veya kuruma para veya hapis cezası verilmektedir.

 

Billboard İmalatı Nasıl Yapılır?

Billboardların afiş baskıları blueback adı verilen özel bir kağıda su bazlı baskı veya solvent baskı ile  yapılmaktadır. Billboard baskı ölçüleri kullanılacak yere değişiklik gösterdiği için billboard fiyatları da bu ölçülere göre değişiklik göstermektedir. Blueback adı verilen bu özel kağıt 115 gr/m2 ağırlığında sudan,nemden etkilenmeyen özel bir kağıttır. Ayrıca güneş ışığında solmaz, mevsim şartlarına karşı dayanıklı bir malzeme olup yıllar boyu özelliğini sürdürmektedir.

Billboard imalatı için tasarımın yaratıcı ve etkileyici olması çok önemlidir. Billboarda reklamında verilecek mesajın 2-3 sn veya daha az gibi bir sürede, en net ve en etkileyici taktikle ve tasarımla verilmesi önemli olduğu için tasarımda kullanılan fontların okunaklı türde ve puntoda  seçilmeli, ayrıca tasarımda kullanılacak renklerin dikkat çekici ve göz yormayacak fonlarda olmasına özen gösterilmelidir.

Aksi takdirde billboardda verilmesi istenen mesaj veya reklam hedef kitleye doğru ve düzgün şekilde ulaştırılamayacak ve billboard görüntü kirliliği oluşturacak ve firmanızın prestij kaybına uğramasına yol açacaktır.

 

Firmalar bilgi içerikli totem tabela tasarımı talep etmesi durumunda uzun içerikli billboard totemler enine doğru geniş bir şekilde tasarlanmaktadır. Bu tarz tabela talepleri için Ankara Totem İmalatı firmamız üzerinden bizimle iletişime geçebilir firmanızı en uygun yansıtan totem tasarımına rahatlıkla erişebilirsiniz. Sadece marka veya logoların bulunduğu pano tasarımlarını isteyen kişiler uzun veya orta boy tasarımlara sahip totem yol panoları tercihinde bulunabilirler. Panonun boyutuna ve rengine göre tasarımı dizayn edilmektedir ve markanızı en iyi ön plana çıkaracak pano sizlere sunulmaktadır.

Pano materyali seçimi aşamasında muhakkak firmanız ile birebir görüşme yaparak karar vermekteyiz bu tarz panolar bilindiği üzere uzun vadeli reklam yapma amacı ile hazırlanmaktadır ve firmamız sizlere uzun vadede, uyun fiyatlı kaliteli tasarım panolar sunmaktadır. Hazırlanan panonun malzemesi ve materyali oldukça önemlidir, özellikle soğuk veya aşırı sıcak havalardan etkilenmemesi adına blueback  baskı  yöntemi ve  alüminyum kompozit sav levhalar kullanmaktayız. Panonun genel tasarımı ve malzemelerine karar verildikten sonra hızlıca hazırlanarak sizler için montajı yapılmaktadır.

Billboardlar Nerelerde Kullanılır?

Billboardları kullanan özel firmaların veya resmi kurumların sayısı oldukça çoktur. Belediyeden izin alan firmalar veya kişiler billboard dikecekleri yere kira ödemeleri karşılığında, resmi sözleşme yaparak yasalara aykırı reklam veya duyuru olmamak koşuluyla istedikleri şekilde reklam veya tanıtım yapabilirler. Bu firmaların veya alışveriş merkezlerinin ürün veya hizmet tanıtımı şeklinde olabilir. Yeni açılan mağazalar veya yeni yere şube açan mağaza veya mağazalar zincirinin duyurusu olabilir. Siyasi parti adaylarının seçim mesajları veya bakanlık, valilik gibi resmi kurumların duyuruları olabilir. Tatil acentelerinin erken rezervasyon kampanyası, fast-food gıda firması reklamları, resmi veya özel sağlık kuruluşları duyuruları gibi çeşitli şekillerde reklam yapılmasına imkan sağlamaktadır.

 

En İyi Billboard Reklamları Nelerdir?

Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi billboard baskıda tasarım ve verilmek istenen mesajın en doğru ve en etkili şekilde verilmesi önem taşımaktadır. Bulunulan sektöre göre ciddi, nükteli veya sıradışı bir mesaj kullanılabilir. Bazı billboard reklamlarında da verilen mesaj inceden, espritüel verilmektedir. Kimi billboard reklamlarında ise marjinalliğe de yer verildiği görülmektedir. En çok Kullanılan billboard reklamları ve markalarını sizler için araştırdık ve inceledik. Aşağıda birbirinden ilginç,yaratıcı,sıradışı ve akıllıca hazırlanmış billboard reklamlarını görebilirsiniz.

Leica Kamera Fotoğraf Makinesi Firmasının Optik Zoom Kalitesinde Yakınlaştırma Mesajını Verdiği Gerçekçi Reklamı

Leica firması bu reklam panosunda billboard afişin arkasında kalan sarmaşığın yapraklarının zoom yapılmış halini ayrı bir panoda kullanmış. Firma, bu marjinal billboardla ürünlerinin optik zoom kalitesinde  yakınlaştırma yaptığı mesajını çarpıcı yolla en etkili ve akılda  kalıcı şekilde vermiştir.

Yaratıcı,Billboard,Örnekleri,Leica

Tyrolit Knife Paslanmaz Bıçak Reklamı Afişi

Tyrolit firmasının ise paslanmaz bıçak reklamını tanıtmak için yaptığı billboard sıra dışı ve yaratıcı bir çalışma olmuş. Firma zamanla paslanan düz metal yüzey üzerinde bıçak tasarımını koymuş. Ancak burda paslanmayan tek yer bıçak tasarımlı olan kısım. Marka paslanmayan bıçak mesajını oldukça etkileyici ve akıllara kazınacak şekilde bıçak ihtiyacı olan veya olmayan o reklamı gören her kitleye vermiştir.

Yaratıcı,Billboard,Örnekleri,Tyrolit,Knife,Paslanmaz Bıçak Reklamı

The Naval Museum of Alberta Denizcilik Müzesi Reklamı Billboardı

The Naval Museum of Alberta Denizcilik Müzesi reklamında ise billboardı taşıyan direğin periskop şeklinde yapılmış. Oldukça dikkat çekici ve yaratıcı bir reklam olduğu için bu afişi gören denizcilik ve müze konularına ilgi duyan veya duymayan herkesin aklında yer edindiğini söylememiz mümkündür.

Yaratıcı,Billboard,Örnekleri,Naval,Museum,Albarta

 

McDonaldsın Fresh Salads Mesajını Veren Yazıda Yeşil Ot Kullandığı Reklamı

Dünyaca ünlü Mc. Donalds firması da bu reklamda ürünlerinde taze salata kullandıkları mesajını gayet akıllıca ve son derece dikkat çekici şekilde vermiş. Bu reklam oldukça akılda kalıcı ve bu tasarımı gören kişinin reklamı unutması pek mümkün değil.

Yaratıcı,Billboard,Örnekleri,Mc Donalds,Fresh,Salads

 

The Economist Dergisinin Billboardın Önünden Biri Geçtiği Anda Tam Kafasının Üstünde Yanan Sensörlü Ampul Reklamı

The economist adlı haftalık yayınlanan meşhur ekonomi ve iş dergisinin billboardda kullandıkları reklam modeli de oldukça yaratıcı ve unutulması mümkün olmayan türden. Firma billboardın içine harekete duyarlı sensör  yerleştirmiş. Billboard tasarımındakırmızı remin rengi kullanılmış afişin tam merkezinde dev bir ampul ve en sağ köşede derginin adı var. Billboard önünden herhangi biri geçtiğinde tam kafalarının üstünde  ampul yanıyor ve önünden geçen kişiye bu dergiyi okuyacak kişinin parlak zekaya sahip olacağı mesajını başarıyla veriyor. Billboardın zemin rengi ise The Economist firmasının kurumsal kimliğinin rengi. Bu sayede bu reklamı gören kişinin bu mühendislik ve tasarım harikası reklamı unutması veya reklama ilgi duymaması mümkün değil.

Yaratıcı,Billboard,Örnekleri,The,Economist,Ampul,Parlak,Fikir,Ekonomi,Dergisi

 

 

Leave a comment